ROLERY

PROFURL NEX 

Mechanizmy Profurl w rolerach NEX jako jedyne wykorzystują łożyska wykonane z bardzo twardej stali węglowej 100C6, które umożliwiają rolowanie nawet przy dużych obciążeniach (brak zgniatania kulek). Mechanizm jest zamontowany w wodoodpornej komorze smarowej i jest chroniony przed zewnętrznymi zagrożeniami (sól, piasek, itp.) i nie wymaga żadnej konserwacji.

  • Wydajność nawet przy dużych obciążeniach
  • Niezawodność i długowieczność mechanizmów

Rolery NEX są przeznaczone do użytku dla light sails lub heavy sails. Opracowane we współpracy z największymi producentami żagli, rolery NEX pozwalają wydobyć z żagli to, co najlepsze, podczas łatwiej i bezpiecznej ich obsługi.

Light sails:  Gennaker, Code 0, Screacher, light genoa

Heavy sails:  Solent, stay sail

ROLERY SELDEN 

Seldén CX jest obsługiwany przez niekończącą się linę rolującą biegnącą przez bęben prowadzący linę. Lina rolera jest poprowadzona aż do kanału kotwicznego, a firma Seldén oferuje podwójne uchwyty i bloki Twin-Cam, które pozwalają na dobrą organizację pracy. Aby zabezpieczyć działanie systemu, opracowano specjalnie wykonaną linę AT, której sztywność skrętna zależy od wydajności rolowania od góry.

  • Metalowe „zęby” w bębnie zapewniają dobry chwyt liny podczas rolowania żagla.
  • Klin w prowadnicy liny oddziela linę od bębna podczas rozwijania żagla, a bęben obraca się swobodnie.
  • Uszczelnione stalowe łożyska w bębnie i w krętliku fałowym zapewniają długą żywotność.
  • Gumowy odbojnik zapobiega ocieraniu się krętlika fałowego o maszt podczas stawiania zrolowanego żagla.
  • CX. Sprężynowy zamek ułatwiający połączenie gilz z bębnem i krętlikiem fałowym.
  • Wszystkie części konstrukcyjne wykonane są z wysokowytrzymałej stali nierdzewnej Duplex. Oznacza to redukcję materiału i niską wagę.
  • Części niestrukturalne wykonane są z odpornego na uderzenia kompozytu poliamidowego wzmocnionego włóknem szklanym.

SELDEN CX for Code Zero

Lina antyskrętna AT jest zintegrowana w liku przednim żagla, a kausza łączy lik przedni z bębnem i z krętlikiem fałowym. Specjalne zaciski do kabli są wymagane, aby zamocować przegub do liny AT firmy Seldén. Konieczne jest wykorzystanie dedykowanego fału do żagla Code 0, a zaleca się stosowanie układu 2:1, aby uzyskać wymagane napięcie liku przedniego i zmniejszyć obciążenie na bloku fałowym oraz stoperze/knadze fałowej. Bęben i lina zwijająca można trwale zamocować na dziobie oraz wzdłuż relingów.

SELDEN CX for Code Zero & top-down furling of an asymmetric spinnaker/gennaker

Jest to kompleksowe rozwiązanie dla żeglarzy używających zarówno Code 0 jak i genakera , preferujących używanie jednego fału do obu zastosowań.

Do obsługi zarówno żagli typu Code 0, jak i dodatkowo również gennakera, można użyć rolera Seldén CX z krętlikiem falowym oraz dodatkowym adapterem rogu halsowego – free tack.                                     Free tack adapter jest na stałe połączony z liną antyskrętną gennakera umożliwiając szybką podmianę gennakeraz z C0 za pośrednictwem tylko jednego rolera CX.                                                                                                             Roler wraz z liną bez końca (endless) mogą być trwale zamocowane na dziobie i wzdłuż relingów.